5 sposobów na walkę ze smogiem

Obecnie coraz częściej słyszy się o smogu, jego przyczynach i skutkach. Polskie miasta, znajdują się w czołówce miejsc na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w całej Europie. Co zrobić aby obniżyć swój negatywny wpływ na atmosferę?

1. Zmiana sposobu ogrzewania budynków

Główną przyczyną powstawania smogu jest niska emisja, spowodowana ogrzewaniem domów słabej jakości paliwami. Zmiana sposobu ogrzewania budynku, może przyczynić się do zmniejszenia emisji niekorzystnych substancji do atmosfery. Warto więc wymienić stary piec na nowy, spełniający normy dotyczące emisji. Najlepszym sposobem jest jednak inwestycja w odnawialne źródła energii jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które wraz z panelami fotowoltaicznymi stanowi bardzo ekonomiczny zestaw do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Dzięki takiemu systemowi oszczędzamy środowisko i pieniądze oraz zyskujemy niezależność energetyczną.

2. Termomodernizacja, a smog

Oprócz wymiany pieca na ekologiczne źródło ciepła, warto zadbać także o kompleksową termomodernizację budynku. Nieocieplony dom to zwiększone straty ciepła, a w efekcie większe zapotrzebowanie na energię i więcej zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

3. Rezygnacja z transportu indywidualnego

Spaliny samochodowe również przyczyniają do powstawania zjawiska smogu. Warto więc skorzystać z innego środka transportu jak rower, tramwaj czy autobus, a w przyszłości rozważyć zakup samochodu z napędem elektrycznym.

4. Więcej zieleni

Rośliny w ogrodzie jak i w domu mają duży wpływ na czystość powietrza. Są także najłatwiejszym sposobem na walkę z zanieczyszczeniami, ponieważ działają dezaktywująco na toksyczne gazy, a liście stanowią powierzchnię, na której mogą osiadać pyły zawieszone. Warto zadbać więc, aby rośliny znalazły się w otoczeniu w którym przebywamy. Poznaj rośliny antysmogowe, które zadbają o czyste powietrze w Twoim domu.

5. Reagowanie

Toksyczny dym wydobywający się z kominów jest przyczyną smogu, który prowadzi między innymi do chorób górnych dróg oddechowych, astmy i alergii. Jeżeli podejrzewamy, że w gospodarstwie domowym spalane są śmieci warto reagować. Szkodliwe spaliny od sąsiada trafią do najbliższego otoczenia – czyli Ciebie i Twojej rodziny. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia polegającego na spalaniu odpadów należy zgłosić do Straży Miejskiej,  podając miejsce i czas zdarzenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!