Celuloza – ekologiczny materiał ociepleniowy

Celuloza, która służy do ocieplania to produkt pozyskiwany z recyklingu makulatury. Jest to przyjazny środowisku materiał izolacyjny o wyjątkowych właściwościach. Już kilku producentów doceniło cechy celulozy jako izolatora, czy ten ekologiczny materiał przyjmie się na naszym rynku? Jakie są zalety celulozy jako izolatora?

W dobie intensywnej walki z zanieczyszczeniem powietrza, celuloza pozytywnie wyróżnia się na tle innych materiałów służących do ocieplenia domu. Do jej produkcji wykorzystuje się makulaturę, a produkcja zużywa niewielką ilość energii (w porównaniu z produkcją innych materiałów izolacyjnych jak styropian czy wełna mineralna).

Aby uzyskać gotowy produkt, papier gazetowy jest rozdrabniany do postaci włókien, następnie by zyskał odpowiednią odporność na wilgoć i ogień, nasącza się go odpowiednimi impregnatami (sole amonu lub związki boru) zwiększającymi jego trwałość. O parametrach końcowego produktu decyduje również czystość rozwłóknionej makulatury, zanieczyszczony granulat jest gorszym izolatorem i ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). Standardowo lambda dla celulozy wynosi od 0,037 do 0,042.

Właściwości celulozy jako materiału izolacyjnego

  • dobrze tłumi dźwięki,
  • dociera do zakamarków przegród, dzięki czemu warstwa izolacji jest jednolita i ciągła,
  • minimalizuje mostki termiczne,
  • nie ma ograniczeń co do grubości stosowanej izolacji,
  • ma wysoki współczynniki ciepła właściwego, dzięki czemu naturalnie wyrównuje temperaturę wewnątrz budynku,
  • nie pali się, ulega jedynie zwęgleniu,
  • jest buforem dla pary wodnej, pozytywnie wpływa na poziom wilgotności w powietrzu,
  • nie traci właściwości izolacyjnych pod wpływem wilgoci.

Zastosowanie celulozy jako materiału ociepleniowego budynku sprawia, że zyskujemy komfort cieplny budynku, a rachunki za ogrzewanie czy klimatyzację są znacznie niższe. Budynki chronione są przed hałasem zewnętrznym, wilgocią oraz szkodliwymi warunkami, które przyczyniają się do rozwoju grzybów.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!