Co warto wiedzieć ocieplając dom – najczęstsze błędy

Dobra ekipa remontowa to gwarancja prawidłowo przeprowadzonej termomodernizacji, warto jednak wiedzieć jaki jest zakres prac termoizolacyjnych i na co zwrócić uwagę podczas ocieplania domu. Oto najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania prac ociepleniowych.

 1. Źle przygotowane podłoże
 2. Nieoczyszczone ściany, odpadający tynk, brak gruntowania – to wszystko może skutkować tym, że warstwa ocieplenia może odpadać od ścian, dlatego zanim przystąpimy do prac najważniejszą kwestią jest dobre przygotowanie podłoża.

 3. Niezabezpieczenie materiału ociepleniowego przed warunkami atmosferycznymi
 4. Silne promieniowanie UV może powodować uszkodzenia warstwy styropianu, zwłaszcza szarego, który ze względu na ciemną barwę mocno się nagrzewa. Pod wpływem temperatury płyty mogą zacząć się odkształcać. Z kolei wełna mineralna powinna być osłonięta przed deszczami, które mogą powodować nasiąkanie materiału. Nawet niewielka ilość wilgoci może znacząco obniżyć jej właściwości izolacyjne. Mokry materiał ma też niekorzystny wpływ na elementy konstrukcyjne budynku.

 5. Zastosowanie zbyt cienkiej warstwy ocieplenia

  Każdy ze stosowanych do ociepleń materiałów ma inny współczynnik przenikania ciepła i to od niego zależy jak gruba powinna być jego warstwa. Zbyt cienkie pokrycie może skutkować niedostatecznym ociepleniem budynku, a nawet wykraplaniem się pary wodnej w warstwie konstrukcyjnej. Jeśli warstwa ocieplenia będzie niewystarczająca nie osiągniemy oczekiwanej poprawy warunków cieplnych, a rachunki za ogrzewanie nadal pozostaną wysokie.

 6. Nieprzestrzeganie przerw technologicznych

  Niezachowanie wystarczających przerw technologicznych, lub zwlekanie z kolejnymi etapami prac może skutkować nieprawidłowościami jak odklejenie się warstw, pękanie tynku czy też uszkodzenie materiału ociepleniowego pod wpływem warunków atmosferycznych.

   

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!