Jak dbać o komin?

By komin dobrze spełniał swoją funkcję odprowadzania spalin musi być drożny to znaczy, że powinien pozwalać na sprawny przepływ spalin. Jeśli nie będziemy o niego dbać oraz ogrzewać budynek złej jakości paliwem nasz komin może stanowić poważne zagrożenie. Jak prawidłowo zadbać o to by odprowadzanie spalin przebiegało w sposób prawidłowy?

Zakup systemu kominowego

Przed zakupem systemu kominowego komina warto sprawdzić, czy posiada on odpowiednie atesty i oznakowanie CE zgodne z normą EN-13063 cz. 1 i 2. Należy także zwrócić uwagę na to z jakich materiałów został wykonany. Komin powinien być odporny na zastosowanie różnego rodzaju paliw i na wysokie temperatury gazów wylotowych, dodatkowo ważne jest by był kwasoodporny.

Odbiór i przegląd komina

Każdy nowy komin musi zostać poddany odbiorowi kominiarskiemu, dopiero wtedy możemy mieć pewność, że został on wybudowany prawidłowo i nie zagraża bezpieczeństwu użytkowania. Podczas procesów spalania powstają szkodliwe, bezbarwne i bezzapachowe związki chemiczne które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, na przykład tlenek węgla. Kominiarz powinien sprawdzić szczelność wszystkich elementów odprowadzających spaliny i sporządzić odpowiedni protokół pokontrolny.

Czyszczenie komina

Czyszczenie przewodów odprowadzających spaliny jest najważniejszą kwestią związaną z eksploatacją komina. Kominiarz by wyczyścić komin  zastosuje odpowiednie środki i techniki, które nie uszkodzą delikatnych powłok komina wykonanych ze stali kwasoodpornej. Po każdym czyszczeniu oraz kontroli kominiarz ma obowiązek wystawić odpowiedni dokument potwierdzający wykonanie prac. Dzięki temu w przypadku pożaru właściciel domu ma potwierdzenie dla firmy ubezpieczeniowej, że dbał o przewody kominowe.

Według przepisów przewody spalinowe należy czyścić co najmniej dwa razy w roku, przewody wentylacyjne – raz w roku, a dymowe, odprowadzające spaliny na przykład z kominka, cztery razy w roku.

Nie szukaj dróg na skróty!

Lepiej nie podejmować prób czyszczenia komina na własną rękę. Często jest to tylko pozorna oszczędność ponieważ nie fachowy serwis może uszkodzić komin, a pomysły typu wypalanie sadzy mogą skończyć się pożarem.

Ogólnopolski Rejestr Mistrzów Kominiarskich uprawnionych do okresowej kontroli, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)  jest dostępny na stronie http://korporacjakominiarzy.pl

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!