Jak wybrać dobre paliwo do ogrzania domu

Ostatnio wspominaliśmy o tym, że kupując droższe paliwo, można zaoszczędzić. Dziś przedstawimy kilka rad czym się kierować wybierając paliwo do ogrzania domu.

Dobrej jakości paliwo pozwala na czyste oraz ekonomiczne spalanie. Dzięki wysokiej klasie materiału opałowego możemy uzyskać wysoką sprawność urządzenia oraz zmniejszyć ryzyko jego awarii. By dokonać zakupu dobrego paliwa opałowego należy zastosować się do kilku zasad. Przede wszystkim trzeba kierować się wymaganiami jakościowymi na paliwo zawartymi w instrukcji urządzenia grzewczego. Kolejną ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na najważniejsze parametry z punktu widzenia spalania jak:

  • wysoka wartość opałowa,
  • niska zawartość siarki,
  • niska zawartość wilgoci,
  • niska zawartość popiołu oraz temperatura jego topnienia,
  • w przypadku węgla kamiennego niska spiekalność.

Paliwo opałowe najlepiej kupować u producenta lub autoryzowanych sprzedawców, dzięki temu mamy pewność, że opał spełnia wymagania stawiane przez producentów urządzeń grzewczych. Zawsze należy też sprawdzić czy opał ma certyfikat jakości, który określa jego parametry oraz pochodzenie. Najpewniejszym paliwem jest to sprzedawane w gotowych opakowaniach, oznaczonych danymi producenta.

Kupując niecertyfikowane paliwo, użytkownik pieca nie ma pewności, jaka będzie jego jakość, a przez to nie wie czy praca kotła będzie prawidłowa. Najczęstsze problemy związane ze złą jakością opału to: problemy z rozpaleniem, brak możliwości osiągnięcia odpowiedniej temperatury, ryzyko awarii palnika czy też jego zablokowania, zwiększona emisja szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery, duża ilość popiołu.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!