Na co zwrócić uwagę wybierając okna?

Niezależnie od tego jaki rodzaj okien nas interesuje – plastikowe, drewniane czy aluminiowe, ich wybór jest ważną decyzją, ponieważ jest to inwestycja na lata. Zanim zdecydujemy się na zakup powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników które decydują o parametrach cieplnych okien i komforcie ich użytkowania.

Najważniejsze parametry okien

Oprócz materiału z jakiego jest wykonane okno powinniśmy poznać takie parametry produktu jak współczynnik przenikania ciepła (U), wodoszczelność, izolacyjność akustyczna, a także zdolność przepuszczania promieni i energii słonecznej. Wszystkie te dane ujęte są w dokumentacji technicznej okna.

  • Całkowity współczynnik przenikania ciepła (Uw) – wyrażany jest w W/(m2*K) – dzięki niemu wiemy ile ciepła w ciągu godziny przeniknie przez 1 m2 przy różnicy temperatury wynoszącej 1 stopień Celsjusza. Im niższy Uw, tym lepiej ponieważ dzięki temu tracimy mniej ciepła. Dla standardowych okien Uw powinien wynosić nie więcej niż 1,1 W/(m2*K), a dla okien dachowych wartość graniczna to 1,3 W/(m2*K).
  • Współczynnik przepuszczalności światła (Lt) – wyrażany w % – informuje nas o tym jaka część światła przepuszczana jest przez szkło. Im wyższa jest % wartość Lt, tym więcej światła przenika przez szybę do wnętrza pomieszczenia.
  • Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (g) – wyrażany w % lub jako ułamek dziesiętny – pokazuje, jaka część promieniowania słonecznego zostanie przepuszczona przez przeszklenie do wnętrza pomieszczenia. Im wyższa wartość tym budynek będzie bardziej dogrzewany przez promienie słoneczne – korzystne zimą, mniej latem.
  • Wodoszczelność okna (klasy od 1A – 9A) –  informuje, przy jakiej sile wiatru podczas opadów deszczu okno zacznie przeciekać. Dla standardowych budynków optymalna jest klasa 4A, w budynkach wysokich lub położonych nad morzem lub w górach warto wybrać wyższą wartość.
  • Izolacyjność akustyczna (Rw) – wyrażona w dB – domowe okna do domu powinny chronić przed nadmiarem hałasu z zewnątrz budynku. Im wyższa wartość Rw tym lepiej. Standardowo poleca się Rw = 33 dB, natomiast w rejonach narażonych na hałas powyżej 40 dB.
  • Odporność na wiatr (klasy A – C) – wskazuje przy jakiej sile wiatru nastąpi określone ugięcie ramy. W Polsce najlepiej sprawdza się klasa C-2.

Oprócz zwrócenia uwagi na wygląd okna, powinniśmy wziąć pod uwagę jego parametry, bowiem to one będą ostatecznie decydować o naszym komforcie. Każde okno na polskim rynku posiada kartę właściwości użytkowych gdzie znajdą się wyżej wymienione czynniki

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!