Ocieplenie domu – na co zwrócić uwagę planując termomodernizację?

Dobre ocieplenie domu jest bardzo ważne. Budynek, posiadający izolację termiczną jest komfortowy w użytkowaniu, a koszty związane z jego ogrzewaniem nie są wysokie. Ocieplenie stanowi spory wydatek, który zwróci się dość szybko w oszczędnościach związanych ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania. Jednak by izolacja termiczna była skuteczna, musi być prawidłowo wykonana.

  1. Wybór właściwej firmy

Do wykonania prac termomodernizacyjnych warto wybrać firmę, która od dłuższego czasu funkcjonuje na rynku i cieszy się dobrymi opiniami. Nie warto sugerować się ceną, gdyż nierzadko niskie koszty współgrają z niską jakością obsługi. Najlepiej wybrać fachowców oferujących kompleksową usługę, od audytu energetycznego, załatwienia formalności (np. dofinansowania czy uzyskanie pozwoleń) po zakup materiałów i robociznę.

  1. Projekt termomodernizacji

Przed rozpoczęciem prac należy dokonać audytu energetycznego i określić zakres prac. Dobry projekt termomodernizacji zawiera opis podstawowych parametrów technicznych budynku, ocenę właściwości cieplnych budynku oraz jego charakterystykę energetyczną. Dzięki audytowi możliwy jest precyzyjny wybór ulepszeń i wariantów termomodernizacyjnych możliwych do zastosowania z uwzględnieniem opłacalności każdej z metod. Roboty ociepleniowe należy wykonywać zgodnie z projektem, wszelkie odstępstwa mogą skutkować późniejszymi usterkami lub niedostatecznym ociepleniem budynku.

  1. Wybór materiału termoizolacyjnego

W Polsce najczęściej stosuje się styropian lub wełnę mineralną, jednak coraz większą popularność zyskuje pianka poliuretanowa oraz płyty z aerożelu. Koszty termomodernizacji mogą się różnić w zależności od zastosowanego materiału, najtańsze będą styropian i wełna, nowocześniejsze środki jak pianka mogą zwiększyć cenę remontu. Jednak nie powinniśmy się sugerować jedynie tym parametrem, a właściwościami materiału i wymaganiami określonymi w projekcie. Dodatkowo należy pamiętać, że tylko produkty od certyfikowanych dostawców zagwarantują nam dobrą jakość.

  1. Przygotowanie budynku do termomodernizacji

Wykwalifikowani fachowcy wiedzą, jak ważne jest właściwe przygotowanie podłoża i samego budynku. W przypadku wykonywania ocieplenia należy zabezpieczyć okna i drzwi przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem. Podłoże powinno być oczyszczone, wyrównane i zagruntowane, a w razie konieczności również wzmocnione. Dodatkowo rusztowanie powinno być osłonięte siatką, która ochroni elewację przed wiatrem, nadmiernym zawilgoceniem czy mocnymi promieniami słonecznymi.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!