Ogrzewanie podłogowe – jaką podłogę wybrać?

Główną różnicą między materiałami podłogowymi i ich przydatnością do stosowania w systemie jest przewodność cieplna materiału, a także bezwładność cieplna. Najlepszą podłogą do ogrzewania podłogowego jest podłoga o dobrej przewodności, ponieważ szybciej się nagrzewa, zapewnia więcej ciepła i jest bardziej wydajna.

Kamień i ceramika – najlepszy wybór w przypadku podłogówki

Najlepszym rodzajem podłogi do ogrzewania podłogowego jest ceramika i posadzki kamienne. Mają one wysoką przewodność cieplną, co oznacza, że ​​ciepło z instalacji ogrzewania podłogowego szybko przenosi się na powierzchnię podłogi. Są to materiały odporne na wysokie temperatury, dodatkowo długo utrzymują ciepło, dzięki czemu system jest  bardziej wydajny. Grubość takiego podłoża zwiększa czas nagrzewania, dlatego zaleca się stosowanie maksymalnej grubości 20 mm.

Drewno i panele – czy nadają się na ogrzewanie podłogowe?

Drewno czy panele gorzej znoszą zmiany temperatur niż kamień czy gres. Przy wyborze paneli lub desek układanych na ogrzewanie podłogowe duże znaczenie ma ich grubość – optymalna to 6 mm ponieważ im grubsza posadzka, tym większe straty ciepła. Decydując się na podłogę z tych materiałów trzeba zwrócić uwagę na gatunek drewna, powinien mieć niewielki współczynnik skurczu i długi czas osiągania równowagi higroskopijnej. Optymalnym rozwiązaniem są deski wielowarstwowe, mają one wyższą odporność na pęcznienie i kurczenie niż deski lite.

W przypadku paneli laminowanych należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta – czy są odpowiednie do ogrzewania podłogowego. Należy pamiętać, że panele na zatrzask mogą być bardziej podatne na odkształcenia. By dłużej cieszyć się ładnymi panelami i aby ciepło było sprawnie przekazywane należy przykleić panele do podkładu odpowiednim klejem odpornym na działanie temperatury.

Wykładziny PCV lub dywanowe

Wykładziny z PCV lub dywanowe dzięki temu, że są cienkie przekazują ciepło lepiej od drewna czy paneli. Dzięki temu, że są elastyczne dobrze znoszą zmiany temperatury. Należy jednak pamiętać, że nakładanie grubych dywanów na ogrzewanej podłodze tamuje ciepło przekazywane do pomieszczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!