Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

Jednym z ważniejszych tematów podejmowanych podczas budowy czy gruntownego remontu domu/mieszkania jest nie tylko urządzenie grzewcze, ale i cały system rozprowadzania ciepła. Przy wyborze instalacji do ogrzewania wiele osób stoi przed dylematami – czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe, jakie wybrać wodne czy elektryczne?

Wodne ogrzewanie podłogowe

W przypadku tego systemu ciepło przekazują umieszczone w podłodze rurki, przez które płynie podgrzana woda. Rury do ogrzewania podłogowego muszą być wytrzymałe, odporne na korozję i elastyczne, co więcej nie mogą przepuszczać tlenu. Rurki do podłogówki zazwyczaj wykonane są z tworzywa, rzadziej z droższej miedzi (w osłonie z tworzywa).Instalację układa się na izolacji termicznej – styropianie, wełnie mineralnej, płytach poliuretanowych – i izolacji która chroni przed wilgocią.

W wariancie wodnym ogrzana przez piec lub pompę ciepła woda trafia do rur ułożonych w podłodze i przekazuje ciepło do pomieszczenia. Ogrzewanie wodne montowane jest zazwyczaj w nowych domach, w podłogach na parterze (gruncie), na wyższych kondygnacjach pojawia się rzadziej. Często więc podłogówka łączona jest z systemem grzejnikowym (wysokotemperaturowym), który instalowany jest na piętrze i w małych pomieszczeniach.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne

W systemie elektrycznym w podłodze umieszcza się przewody lub maty które nagrzewają się podczas przepływu prądu elektrycznego. Elektryczne ogrzewanie podłogowe najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu, ale dzięki temu, że jest stosunkowo łatwe w montażu, często wykonywane jest podczas remontów.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne to duża wygoda i wysoki komfort cieplny. Nie jest to jednak najpopularniejszy sposób ogrzewania ze względu na wysokie koszty eksploatacyjne, związane z ceną energii elektrycznej. W tym przypadku korzystna okazuje się inwestycja w panele fotowoltaiczne, dzięki którym można w znaczący sposób obniżyć rachunki za prąd.

Wodne czy elektryczne?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić który system będzie lepszy. Na pewno instalacja wodna jest bardziej skomplikowana, lepiej więc uwzględnić ją na etapie budowy domu, elektryczna zaś idealnie nada się jeśli remontujemy mieszkanie lub chcemy by tylko jedno czy dwa pomieszczenia były ogrzewane w ten sposób. Ogrzewanie elektryczne jest też doskonałą opcją dla osób, którzy nie muszą martwić się podwyżkami prądu, ponieważ np. korzystają z odnawialnych źródeł energii jak fotowoltaika.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!