Pianka poliutretanowa właściwości i zastosowanie

Pianka poliutretanowa jest coraz częściej wybieranym materiałem do izolacji termicznej budynków. Ocieplanie pianką gwarantuje ciepłe i ciche wnętrze. Materiał ten występuje w wielu postaciach – pianek, płyt czy otulin dlatego też ma dużo zastosowań. Jakie wady i zalety ma pianka poliutretanowa?

Ocieplanie pianką – wady i zalety

Pianka poliuretanowa jest jednym z najnowocześniejszych materiałów ociepleniowych. Jest wszechstronnym produktem, dlatego też jest coraz chętniej wykorzystywana w budownictwie.

Zalety pianki poliuretanowej to:

  • idealne dopasowanie do każdej powierzchni, nie pozostawia nieszczelności,
  • bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, ma około 2 razy niższy współczynnik przewodzenia ciepła niż w np. przypadku wełny mineralnej lub styropianu i to przy mniejszej grubości izolacji,
  • doskonała bariera dla wilgoci, nie nasiąka,
  • zabezpiecza materiały budowlane przed pleśnią i korozją,
  • jest elastyczna i trwała,
  • lekka i łatwa w instalacji,
  • zapewnia dobrą izolację akustyczną
  • jest wydajna, po nałożeniu zwiększa swoją objętość nawet 30-krotnie,
  • nadaje się do aplikacji w temperaturze od -10 do +25 stopni Celsjusza.

Największym zagrożeniem dla izolacji z pianki jest prawdopodobieństwo wystąpienia wad wynikających z nieprawidłowego montażu – zbyt cienka warstwa izolacyjna czy nieprawidłowy natrysk pianki może skutkować niedostatecznym ociepleniem budynku. Możliwe jest także jej nieprawidłowe przetworzenie przez wykonawcę ocieplenia, prowadzi to do tego, że parametry produktu mogą ulec zmianie na gorsze. Piany natryskowe są mało odporne na dłuższe działanie promieni UV, dlatego warstwę należy chronić przed słońcem. Zazwyczaj cena pianki jest też wyższa niż cena styropianu czy wełny mineralnej.

Pianka poliuretanowa – zastosowanie

Pianka poliuretanowa dostępna jest w różnych wariantach i odmianach. Na sklepowych półkach możemy więc spotkać wersje zimowe, niskorozprężne, dwuskładnikowe, o podwyższonej odporności ogniowej czy o zwiększonej wydajności. Pianki w zależności od przeznaczenia dzieli się na przeznaczone do betonu, do murowania, do klejenia styropianu czy też montażowe. Materiał ten idealnie nadaje się do izolacji termicznej budynków, uszczelniania okien, drzwi, szczelin dylatacyjnych i innych ubytków, mocowania, wygłuszania ścian.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!