Pierwszy krok w termomodernizacji – audyt efektywności energetycznej

W jednym z poprzednich wpisów na temat termomodernizacji pisaliśmy o tym, że należy skonsultować się ze specjalistami. Najlepiej, jeżeli wybrana przez nas firma oferuje usługi kompleksowe – od pozyskania dotacji, przez wizję lokalną, realizację inwestycji, aż po jej rozliczenie i serwis. W dzisiejszym artykule skupimy się na wizji lokalnej.

Po co w ogóle robić audyt efektywności energetycznej?

Zacznijmy od tego, czym jest audyt efektywności energetycznej. To opracowanie analizy zużycia energii, stanu technicznego domu oraz instalacji – w konsekwencji prowadzący do oceny możliwości zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego. Dopiero po realizacji tego kroku można przystąpić do wyceny prac i konkretnego planu, co powinno być zrobione. Pamiętajmy, że audyt energetyczny powinien być przygotowany przez sprawdzoną firmę, która posiada już doświadczenie w tego typu sprawach. Błędy w pomiarach mogą nas narazić na niepotrzebne koszty, a tego z kolei każdy z nas wolałby uniknąć. Dokładne informacje na temat zakresu i formy audytu energetycznego określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 roku (Dz. U. z 2009 r. Nr 43, poz. 346).


Czy wizja lokalna jest konieczna – dlaczego to takie ważne?

Zadaniem audytora energetycznego jest ocena faktycznego stanu technicznego budynku. By je wykonać, specjalista musi dokonać wizji lokalnej. Dlaczego? Dostarczone przez użytkowników budynków projekty budowlane często różnią się od tego jak w rzeczywistości został obiekt zbudowany. Różnice te mogą wynikać z konieczności zmian podczas budowy – ekonomicznych, technicznych itp. Niektóre zmiany mogły zostać dokonane później podczas mieszkania. Jak widać, biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, pomiary i rozmowa z przyszłym inwestorem musi odbyć się w miejscu inwestycji. Jedną z firma oferujących na polskim rynku kompleksową usługę termomodernizacji wraz z odpowiednim przygotowaniem,  jest Columbus Energy S. A.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!