Pompa ciepła – postaw na komfortowe, tańsze ogrzewanie

Jeżeli się zastanowimy, to zdamy sobie sprawę, że większą część rachunków za dom stanowią te za ogrzewanie. Biorąc to pod uwagę, szukamy innych źródeł pozyskania energii. Ostatnio coraz większe grono zwolenników zyskują pompy ciepła.

Pompa ciepła – co to właściwie jest?

To maszyna, która wymusza przepływ ciepła z miejsca o niższej temperaturze do pomieszczenia o temperaturze wyższej, ale również odwrotnie w przypadku klimatyzacji. Wyobraź sobie, że działa podobnie jak lodówka. Ciepło z produktów i całego wnętrza, które się w niej znajduje, jest “wypompowywane” do kuchni.  Tak samo jest z przepływem ciepła do innych pomieszczeń. Urządzenie za pomocą sprężarek wymusza przebieg przemieszczania ciepła pomiędzy górnym i dolnym źródłem. Do użytkowania tej instalacji nie potrzeba specjalisty. Ich codzienne używanie jest bardzo proste. Koniec z uciążliwym dokładaniem paliwa do kominka, szukania tańszych surowców i obaw o złą jakość wdychanego powietrza.  

Pompa ciepła – jakie płyną korzyści z jej użytkowania?

Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem dostarczenia energii cieplnej do pomieszczeń. Dlaczego? Po pierwsze, nie tylko obniży koszty ogrzewania, ale zwiększy komfort użytkowania instalacji przez mieszkańców lub użytkowników budynku w którym się znajduje.  Co więcej, może działać bardzo długo, bo nawet 25 lat. Świadomi konstruktorzy coraz częściej decydują się właśnie na ten sposób pozyskania energii cieplnej – dlatego, bo jest on bardziej ekonomiczny i bezpieczny niż tradycyjne paliwa. Co więcej, podobnie jak w przypadku pozyskiwania prądu ze słońca, ta inwestycja szybko się zwraca – realny zwrot następuje już po kilku latach. Ten sposób ogrzewania, to także oszczędność miejsca, ponieważ zajmuje go dużo mniej, niż tradycyjne kominki itd. Pompa ciepła świetnie współpracuje z innymi urządzeniami wytwarzającymi energię. Wśród nich warto wymienić kolektory słoneczne, czy kominek z płaszczem wodnym. Może ona również działać w układach biwalentnych (opartych na pracy urządzenia podstawowego z uzupełniającym) z innymi źródłami ciepła np. kotłami gazowymi.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!