Rodzaje okien – drewniane, plastikowe, a może aluminiowe?

Planując zakup okien pierwsze na co zwracamy uwagę to materiał z jakiego są wykonane. Część osób kieruje się estetyką, dla innych większe znaczenie mają ich parametry. Czym się różnią poszczególne rodzaje okien?

Okna plastikowe PCV

Okna plastikowe są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Dlaczego? Charakteryzują się dobrymi parametrami, a ich cena jest zdecydowanie niższa niż w przypadku okien z drewnianą ramą. Oprócz tego są szczelne, bardzo odporne na czynniki zewnętrzne, nie wymagają konserwacji, są lekkie i łatwe w montażu.  

Wadą może być gama kolorystyczna, ponieważ zazwyczaj dostępne są w kolorze białym, rzadziej występują inne warianty kolorystyczne. Szczelnie zamknięte przepuszczają minimalne ilości powietrza, dlatego przy wentylacji grawitacyjnej konieczne jest stosowanie mikrouchyłu.

Okna drewniane

Dawniej w polskich domach dominowały okna drewniane, dziś są one rzadziej spotykane, ze względu na ich cenę. Obecne drewniane ramy są wysoce szczelne, przy tym dobrze trzymają ciepło. Stanowią dobrą izolację akustyczną, dlatego polecane są dla domów usytuowanych w pobliżu ruchliwych dróg. Mogą być dowolnie malowane lub lakierowane, łatwo też można je naprawić. Minusem okien z drewna jest to, że wymagają konserwacji, przynajmniej raz w roku należy je wyczyścić i odświeżyć, a raz na kilka lat odmalować.

Nowoczesne okna aluminiowe

Coraz większą popularność zyskują okna z aluminium – anodowane lub malowane proszkowo. Idealnie sprawdzą się w nowoczesnym budownictwie, aluminium jest wytrzymałe, nie odkształca się, nie jest podatne na działanie czynników zewnętrznych. Wadą aluminium jest to, że ma gorsze właściwości izolacyjne niż drewno czy plastik. Dużą zaletą zaś jest to, że praktycznie nie wymagają żadnej konserwacji.

Plastikowe, drewniane czy z aluminium? Każdy rodzaj posiada wysokiej jakości parametry użytkowe oraz charakterystyczną stylistykę. Nie można jednoznacznie stwierdzić przewagi danego materiału, wybór zależy od indywidualnych preferencji i przeznaczenia okna.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!