Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna – porównanie?

Wentylacja to proces wymiany powietrza w domu. Jeśli jest prawidłowa zapewnia wysoki komfort dla naszego zdrowia i użytkowania budynku. Ważne jest by była sprawna i zapewniała dostateczny przewiew w pomieszczeniu. Jej brak powoduje przykre skutki dla całego gospodarstwa domowego. Jaki system wybrać – grawitacyjny czy mechaniczny (rekuperator)?

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna jest najczęściej spotykaną w Polskich domach. Jest to najprostszy sposób wymiany powietrza w budynku. Dzięki różnicy ciśnień w pionowym kanale umieszczonym w murze budynku, odprowadzane jest powietrze z górnych partii pomieszczeń. Aby wytworzył się ciąg powietrza niezbędne są odpowiednie warunki – napływ powietrza z zewnątrz (uchylone okno, nawiewniki), cieplejsze powietrze w wewnątrz niż na zewnątrz (przy +12 stopniach Celsjusza na zewnątrz wentylacja funkcjonuje dużo gorzej). Skuteczność wentylacji grawitacyjnej jest też ograniczona w momencie, gdy posiadamy bardzo szczelne okna. Efektywny system tego rodzaju wentylacji zapewnia stały dostęp świeżego powietrza, ale i duże straty energetyczne.

Rekuperacja – nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rekuperacja ze względu na to, że jest rodzajem wentylacji zapewniającym czyste powietrze bez strat energii, staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Instalacja wentylacji mechanicznej jest prosta i przy tym bardzo wydajna. Rekuperator jest zasilany prądem więc nie potrzebuje specjalnych warunków żeby działać. Działanie urządzenia opiera się na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wyprowadzanego, które ogrzewa powietrze nadmuchiwane.

Jaki system wybrać?

Rekuperacja jest zdecydowanie najbardziej korzystnym dla zdrowia i portfela systemem wentylacji. Jeśli więc jesteśmy na etapie budowy czy nawet remontu domu warto rozważyć ten rodzaj wymiany powietrza. Inwestycja w droższy system opłaci się szczególnie zimą, kiedy to wentylacja grawitacyjna generuje ogromne straty energii.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!