Zaoszczędź kupując droższy opał

Większość konsumentów dokonując zakupu, sugeruje się ceną. Należy jednak pamiętać, że niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Kupując opał, należy pamiętać, że jego koszt w  bezpośredni sposób zależy od jego rzeczywistej wartości.

Wartość opałowa – najważniejszy wskaźnik techniczny

Dobry opał charakteryzować się będzie wysoką kalorycznością tj. wartością opałową. Wartość opałowa jest to ilość ciepła, która powstaje podczas całkowitego spalenia paliwa, wyrażana jest w MJ/kg. Zatem im wyższa kaloryczność tym mniejszy zapas paliwa jest potrzebny. Wysokiej jakości paliwo będzie spalało się w odpowiednio wysokiej temperaturze do końca, co zapewni niewielką ilość odpadu stałego w postaci popiołu i mniejszą ilość emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Wysokogatunkowy opał to także niska wilgotność, mniejsza ilość siarki i odpowiednie uziarnienie.

Tani opał to pozorne oszczędności

Tanie paliwo nie obniży kosztów ogrzewania ponieważ niska kaloryczność nie pozwoli uzyskać odpowiednich temperatur w palenisku. By ogrzać budynek, potrzeba większej ilości gorszego paliwa. Ponadto zbyt małe uziarnienie oraz wysoka zawartość popiołu i siarki będzie skutkowała trudnościami w eksploatacji pieca i zwiększonym ryzykiem awarii. Dodatkowo niska jakość przyczyni się do nadmiernej emisji spalin, w tym pyłu i substancji szkodliwych dla środowiska. Inwestując w lepszej jakości paliwo opałowe można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także swoje zdrowie i najbliższych osób.

Tanie paliwo – niska jakość Droższe paliwo – wysoka jakość
niska kaloryczność wysoka kaloryczność
duża ilość siarki i wilgoci odpowiednie parametry paliwa
niska wydajność urządzenia wysoka wydajność urządzenia
kłopotliwa eksploatacja czysta i łatwa eksploatacja
duże ryzyko awarii urządzenia i przewodów kominowych wydłużenie żywotności pieca
duża ilość pyłów i gazów emitowanych do atmosfery, dużo popiołu niewielka ilość odpadów stałych i emisji substancji szkodliwych do otoczenia

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!