Zbuduj własną elektrownię – oszczędzaj i dbaj o ekologię

Wiemy, że nieodnawialne źródła energii powoli się kończą, dlatego warto zainwestować w swoją własną „elektrownię”, która dostarczy energii. W ten sposób możemy zrezygnować z pobierania jej z centralnej sieci ciepłowniczej. Własna elektrownia? Brzmi poważnie, ale nie ma się co bać.

Jak zmienić źródło energii?

Jednym ze sposobów postawienia własnej elektrowni jest zakup paneli fotowoltaicznych. W ten sposób uzyskasz prąd ze słońca. Instalacja pobierać będzie promienie słoneczne, które przekształci w czysty prąd. Prąd ze słońca do ogrzania domu jest w pełni ekologiczny. Co więcej, na budowę własnej “elektrowni” słonecznej można otrzymać dofinansowanie. Nadwyżkę prądu ze słońca możemy odsprzedać elektrowni. Panele fotowoltaiczne na dachu – to przede wszystkim oszczędność, a po drugie niekończące źródło energii. Inwestycja finansowa zwraca się już po kilku latach. Dużo szybciej możemy ocenić zysk, który płynie dla zdrowia naszej rodziny i znajomych. Największym jednak plusem jest możliwość

Własna elektrownia wiatrowa

Innym rozwiązaniem jest zbudowanie własnej elektrowni wiatrowej – co już jest znacznie trudniejsze. W zasadzie składa się z turbiny, generatora i wirnika. Elektrownie własnej konstrukcji często znajdują się w pobliżu domu. Oś obrotu wirnika w tego typu konstrukcjach przydomowych jest pozioma. Zaletą małych elektrowni wiatrowych jest to, że nie wytwarzają one uciążliwego hałasu ani fal elektromagnetycznych. Niestety obecnie polskie prawo nie przewiduje jeszcze możliwości dofinansowania tego typu inwestycji, dlatego całkowity koszt spada na osobę prywatną, która elektrownię chce zbudować. By zbudować własną elektrownię wiatrową nie trzeba posiadać żadnych pozwoleń – chyba że zamierzamy ją wybudować bezpośrednio na gruncie, nie zaś na domu.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!